Nově v prodeji


Řemen-DVD 30 let na pódiu

DVD-Řemen 30 let na pódiu


Nové DVD z konceru k výročí kapely

13 písní s hosty

nahráno v Chlumci na koupališti 20.5.2022

Z historie

Úvod O kapeleZ historie

1.Kapitola

1992-1994

Ke konci roku 1991 se začíná formovat první sestava kapely, tou dobou ještě bez názvu, ve složení: Honza Živný, Honza Bereščák, Martin Vilgoš a J.Fiala. S novým rokem 1992 přichází Radek Říha a dochází k první výměně kytaristy. J.Fialu střídá M.Derner. Kapela pilně zkouší a Honza Živný jí dává název ŘEMEN.
První vystoupení proběhlo 29.3.1992 ve Slatiňanech u Chrudimi na tehdy ještě nedělních čajích (odpolední zábava). Kapela dostává další nabídky na vystoupení, vyráží za hranice regionu a celkem pravidelně vystupuje.
       V létě 1993 odchází M.Derner a nahrazuje ho opravdová posila Pavel Strnad. Kapela hraje s obrovským nasazením a 4.12.1993 natáčí na zábavě v Chudeřicích první demo s názvem "Opilcův svět". Silvestr 1993 byl prvním a zatím posledním silvestrem, který kapela odehrála.
       V lednu 1994 P.Strnad a H.Bereščák oznamují odchod z kapely. Celý rok je pak plný změn na jednotlivých postech. V kapele se různě střídají M.Vilgoš, M.Marek, P.Píša a M.Derner. Na podzim 1995 se do kapely vrací zatím na záskok P.Strnad a začíná se tvořit jádro druhého období Řemenu.

2.Kapitola

1995-1997

Z rozpadlé hradecké Rotace přicházejí S.Hoffman a M.Stránský a kapela poprvé hraje s klávesami a jednou kytarou. Řemen v novém a silném složení (Říha, Strnad, Hoffman, Živný, Stránský ) a novým repertoárem vyráží 13.1.1996 na dlouho očekávané vystoupení do Chudeřic, kde před plným sálem odehraje jedno ze zlomových vystoupení.
 Dozrál čas, kapela se rozhodla a v květnu 1996 natáčí v Hradeckém studiu Triton první album s názvem "Bigbít začíná" . Křest desky se uskutečnil 5.7.1996 na letním parketě v nedalekém Újezdě. V březnu 1997 slaví Řemen v Chlumecké sokolovně 5 let existence. Jako hosté jsou přizváni skupiny Unisono, Liguére a Markýz John.
       V září oznamuje M.Stránský dlouho avizovaný odchod do muzikantského důchodu. Post baskytaristy obsazuje bydžovák Martin Krois.
V listopadu 1998 kapelu po neshodách a nevydařeném vystoupení opouští zpěvák Radek Říha.

3.Kapitola

1998-2000

Na uvolněné místo zpěváka po krátkém přemlouvání přichází bývalý frontmen Tormentu Roman Doly Dolének.
Jeho rozsah a barva hlasu předznamenává výrazné změny v repertoáru. Do programu přichází severský rock ve stylu Europe, Skagarack a pod.
       Kapela také chrlí jednu vlastní věc za druhou. Na jedné z akcí se seznamuje s Milošem Dodo Doležalem, který kapelu pozve k natočení CD. Točí se v Žirovnici v J.Čechách a po cca třech týdnech je na světě "Jarní růže" . Křest CD na koupališti v Chlumci je ve znamení hostujícího Dodo Doležala.

       Množství akcí, nasazení na pódiu a hlavně zpěvácky náročný repertoár vyústí v Dolyho problémech s hlasivkami. Zpočátku náhlé výpadky hlasové kondice se množí a stále častěji je nutné suplování Dolyho zpěvu Pavlem Strnadem. Zdravotní problémy končí v rozhodnutí Dolyho z kapely odejít. 

4.Kapitola

2001-2002

Po odchodu Romana Dolénka se zpěvu zpočátku provizorně, později nastálo ujal Pavel Strnad. Na podzim roku 2001 kapela vydává koncertní album:"Řemen a hosté-živě" . Pro zpestření celého projektu jsou přizváni zpěváci jako hosté : Honza Křížek (Walk [zpěv-Petr Dolének] choc Ice), Petr Dolének (brácha Romana), rockový nestor Fanda Řeháček a samozřejmě bývalý zpěvák Řemenu Radek Říha.
       V listopadu 2001 se stav Dolyho hlasivek natolik lepší, že se pokusí znovu zapojit do zpěvu v kapele. Bohužel po dvou měsících společného zkoušení to Doly vzdává a definitivně odchází.
Hned po desátém výročí existence kapely (3/2002) přichází další rána : odchází Pavel Strnad. Kapela se ocitá bez kytary i zpěvu. Spolupráce s Petrem Dolénkem a hostujícím Radkem Říhou řeší na sezónu 2002 zpěv. Zároveň začínáme zkoušet s kytaristou Danem Veckou. Po dvou měsících (5/2002) se Strnad vrací, Vecka odchází do znovu vzniklé domovské kapely Polymetal.
       Léto 2002 je ve znamení zábav se zpěvem Petra Dolénka. Bohužel dojíždění z Tábora (!) je pro něj taková kláda, že to na podzim 2002 vzdává.

5.Kapitola

2003-2005

Ná vánoční akci v Chlumecké sokolovně se Řemen seznamuje se Simonou Khailovou (ex Krleš). Zpěvačka v kapele znamená velký zásah do repertoáru. Pilně se zkouší a během necelých dvou měsíců se vyjíždí se společným programem Simony a Radka Říhy.
V září 2003 po vleklých zdravotních problémech a nadcházejícím těhotenství Simona odchází. Pavel Strnad demoralizovaný zbořením dalšího projektu Řemenu oznamuje odchod z kapely, tentokrát definitivní. Dosud hostující Radek zůstává jediným zpěvákem.
       Kytaristu nelézáme v Přelouči. Pavel Pokorný - bývalý hráč Husbery nastupuje a v rekordním čase vstřebává celý [zleva:Pokorný,Říha,Krois] Řemeňácký repertoár. Mezi doposud výhradně zahraniční nebo vlastní skladby přichází i česká tvorba (Turbo, Ledecký, Brichta). Nasazení Pavla Pokorného strhává zbytek kapely zdecimované neustálými personálními změnami .
Rok 2004 je ve znamení hektických turné, doprovázených pyrotechnickými efekty a nebývalým nasazením muzikantů. Kapela točí první oficiální DVD a VHS "Řemen-Zásmuky".
       Počátkem jara 2005 přichází další rána: Vleklé zdravotní potíže přivádějí Pavla Pokorného do nemocnice. Kapela je opět bez kytaristy a zastavuje činnost.

6.Kapitola

2005-2007

Zpočátku jako záskokového hráče na místo Pavla nalézáme Jirku Havlíka. Po nazkoušení repertoáru s ním kapela jezdí celou sezónu 2005. Pavlova zdravotní situace se nelepší.
       Dochází také k výměně zvukaře. Dvorní mistr zvuku Jirka Basl odchází ke Komunálnímu odpadu a posléze na volnou nohu a Řemen začíná hrát s [kytara:Jirka Havlík] Chlumeckým zvukem Pavla Hampla.
V roce 2006 se Jirka stává trvalým členem kapely. Pavel Pokorný po svém uzdravení navazuje na tradici a se zbylými členy Husbery zakládá kapelu Berry.
Řemen s Jirkou začíná dělat nové vlastní i převzaté věci a snaží se repertoár nasměrovat na modernější pojetí současného rocku.
       10.3.2007 Oslavil Řemen 15 let existence v sále v Olešnici za přítomnosti a účasti muzikantů z minulých sestav kapely : Pavla Strnada a Milana Stránského.
K výročí kapela vydává vzpomínkové DVD "Řemen 15 let" s dvouhodinovým sestřihem vystoupení v letech 1992 až 2007.

V průběhu léta 2007 dochází k výměně zpěváka. S ohledem na plánované změny v repertoáru odchází Radek Říha a nahrazuje ho Zdeněk "Upír" Krejčí.

7.Kapitola

2008-2010

Nástupem nového zpěváka se kapela vrhá na nové písně a to jak autorské, tak i převzaté. Větší hlasový rozsah zpěváka umožňuje návrat k písním z doby Jarní růže (Bílej Šantán a pod.). Dochází také k další změně na postu zvukaře. Stálým mistrem zvuku se stává Jarda Šindelář.
Za jeho pomoci s nahráváním se kapela v roce 2009 pouští do nového projektu CD+DVD Znamení. CD obsahuje nových osm písní, podpořených dechovou sekcí, DVD obsahuje osm klipů z prostředí Chlumeckého zámku. Dva klipy jsou hrané herci z Třebechovického divadla Symposion. CD+DVD zpracované do digipacku vychází na podzim 2009. Kapelá prožívá nadupané šňůry 2009-2010.
V létě 2010 přichází náznak toho, že Upír bude muset z pracovních důvodů (práce v zahraničí) z kapely odejít. Na konci léta 2010 se tak skutečně stane. Rozlučka s Upírem proběhne na letním parketě ve Svratouchu.
Vzápětí náhle a předem neohlášeně odchází i kytarista Jirka Havlík. Naštěstí v té době, díky záskokům za letní dovolené, kapela spolupracuje s bývalým kytaristou Řemenu Pavlem Strnadem, takže lze bez rušení zábav pokračovat.

Kapela dojíždí sezónu se záskokovými hráči Pavlem Strnadem (kytara), Radek Říha (zpěv), Hanka Pecinová (zpěv).

 

Připravujeme pro Vás napínavé pokračování